Stan Michalak - Krzysztof Fetras - oficjalna strona

Idź do spisu treści

Menu główne:

Stan Michalak

Muzycy

Stanisław Michalak - kontrabasista, skrzypek, kompozytor

Jego muzyczne korzenie tkwią głęboko w tradycji europejskiej muzyki klasycznej,  jazzu i szeroko pojmowanej kreatywnej improwizacji muzycznej. W latach 80 – tych, zostaje laureatem festiwalu i konkursu Jazz Juniors w Krakowie. W 1987r zostaje zaproszony do zespołu perkusisty Kazimierza Jonkisza. W tym czasie współpracuje również
z Teatrem Wielkim w Łodzi.
        W 1989r.- wyjazd do Austrii i spotkanie z Hansem Joachimem Roedeliusem (ex- Cluster, czy Cluster & Eno) pionierem i kultową postacią współczesnej sceny muzyki elektronicznej. Otrzymuje stypendium przyznane przez fundację im. Albana Berga w Wiedniu.
Podczas dwumiesięcznej wspólnej pracy z Roedeliusem, komponują i realizują materiał dzwiękowy, który w kolejnych latach zaczyna pojawiać się na autorskich albumach Roedeliusa m.in. ,,Apropos Cluster” (1990) z udziałem drugiego członka grupy Cluster- Moebiusa
,,Fruhling” (1992), ,,Sinfonia Contemporara No.1” (1994), czy ,, Theater Works” (1994) z udziałem Briana Eno czy Michaela Rothera, uznany albumem miesiąca przez prestiżowy magazyn ,,Wire”. Ostatnie rezultaty tej sesji ukazały się w 2011r. Jako Michalak-Roedelius ,,Vive le Roi”.

        W 1992r. na zaproszenie pianisty Perlito Tabory wyjeżdża do Berlina. Od samego początku zaczyna aktywnie uczestniczyć w rozmaitych przedsięwzięciach muzyczno-literacko-teatralnych Berlina, dzieląc scenę z takimi artystami jak: Bob Lenox, Kosta Lucacs, Tony Hurdle, Oliver Johnson, Hardi Zettler, Zam Johnson, Dicarlo Omm, Jocelyn B.Smith, Ernst Bier, Mack Goldsbury, Reggie Moore, Charles Owens, Frank Lacy, Veronika Vogel, Tal Balshaj, Yorgos Psirakis, Ashraf Sharif Khan, Ekkehard Woelk, Soon Kim, Akira Ando, Andreas Weiser, Donna Braun, Mike Russell, Billy Bang.
        W 1993 otrzymuje propozycję koncertów z wielką, legendarną pieśniarką Earthą Kitt. Wraz z nią oraz pianistą Darylem Watersem, gitarzystą Loomisem Greenem (Jan Delay Group) i perkusistą Howardem Gordonem odbywają europejskie tournée i realizują nagranie dla Deutschland Radio. W tym też czasie uczestniczy w realizacji spektaklu muzycznego skomponowanego przez legendę saksofonu Herba Gellera, a którego kanwą jest opowieść o życiu i twórczości Josephine Baker.
        W 1994r. Wraz z afro-amerykańską poetką i performerką Sharifą Malik i zespołem Wordsong (Fuasi Khaliq, Carolyn del Rosario, Kenny Martin, Souleyman Toure, Loomis Green) realizują dla firmy WEA Warner album ,,Sharifa's Favorite Things”. Koncerty i festiwale m.in. Berliner Jazztage.
        W 1995r.- udział w festiwalu muzyczno-literackim zorganizowanym przez uniwersytet w Bolonii (Włochy) ,,Jazztoldtales” -muzyka autorstwa Yoli Wesołowskiej, poezja Sharify Malik.
Wraz z saksofonistą Fuasim Khaliq, pianistą Marque Lowenthal'em, perkusistami Kenny Martinem i Nirankarem Khalsa zakładają grupę Fuasi & Ensemble. Koncerty w Europie (w tym wiele festiwali jazzowych w Polsce). Nagranie i zrealizowanie kilku albumów m.in. ,
"Fuasimodo Rings a Bell” (1998) czy ,,En el Central” (Madryt2000). Rozmaite przedsięwzięcia muzyczno-literacko- taneczne z udziałem poetów-performerów (tzw. jazzpoetry) i tancerzy m.in. Anthony Baggette, Rick Maverick, Nejla Yatkin, Kelvin Hardy, Joaquin la Habana, Corbett Santana.
Podczas Dni Polskich w Berlinie występuje razem z Leszkiem Możdżerem, Adamem Pierończykiem i Maurice'm de Martin.
Festiwale i koncerty w duecie z gitarzystą Patrickiem Farrant. Wspólne skomponowanie iwykonanie muzyki do wernisażu malarskiego Leona Tarasewicza w muzeum w Lubece (Niemcy).

      Od 2002 roku cykle koncertów z własnym zespołem ,,In The Open” w składzie : Ghasem Batamuntu- ss, Abdu Salim-ts, Patrick Farrant-g, Kenny Martin-dr,  ,,Spinache”- rap.
W 2004r. uczestniczy w festiwalu ,,Congo Square” odbywającym się w Berlinie. Bierze udział w wielu projektach realizowanych w ramach tego festiwalu m.in., z artystami takimi jak: Jean Paul Bourelly, Mariana Baraj, Omar Sosa, DJ. Spooky.  1,5
godz. film dokumentalny z festiwalu zostaje prezentowany w wielu stacjach telewizyjnych np. Mezzo, Musik czy też w polskiej TVP Kultura.
W tym samym roku nagrywa materiał na płytę CD wokalistki Siggy Davis ,,Just as I am” z udziałem gitarzysty i kompozytora Jeana Paula Bourelly'ego (ex członka Miles Davis Group czy Casandry Wilson) oraz pianisty Tilla Sahma i perkusisty Kenny Martina. Z Siggy Davis wielokrotnie koncertuje również na festiwalach w Polsce.
        Od 2005 współpracuje z Tomaszem Dajewskim, mimem, reżyserem, choreografem, byłym członkiem teatru pantomimy H.Tomaszewskiego. Wspólnie realizują spektakl ,,W poszukiwaniu siebie”. Jest współtwórcą albumu ,,Tales from the Earth”, wydanego w 2009r. przez firmę amerykańską i firmowanego nazwiskami Mark Weinstein i Omar Sosa (wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy) z udziałem Jeana Paula Bourelly'ego, Aly Keita'y, Marque Gilmore'a, Aho Luc Nicaise, Mathiasa Agbokou i w ocenie niektórych recenzentów uznanego za jeden z najlepszych albumów dekady.
        Od 2007r. współpracuje z najlepszym polskim wokalistą jazzowym Markiem Bałatą i jego formacją Chopin Quintet, wykonującą transkrypcje utworów F.Chopina. Razem z aktorem Robertem Gonerą i pianistą Markiem Markowskim realizują improwizacje muzyczno-literackie.”
        Od 2008 koncerty z zespołem The 3Rio z udziałem Krzysztofa Pumy Piaseckiego i Kenny Martin'a i nagranie bardzo dobrze przyjętego przez krytyków (Jazz Forum, Muzyk, Top Guitar) albumu ,,We've got plans” (2010). Wieloletnia współpraca z pianistą, kompozytorem i producentem Gernotem Reetz'em i poetką Sharifą Malik owocuje realizacją dwóch albumów muzyczno-poetyckich , w 1997r. ,,Legacy” i w 2012r. ,,Rough Ground”. Ten ostatni inspirowany filozofią L. Wittgensteina. Powstaje 10min. film dokumentalny wyprodukowany przez Tristana Vostry.
        Jest współautorem muzyki w spektaklu multimedialnym ,, Hommage a Bruno Schulz”, zaprojektowanym i wyreżyserowanym przez Yolę Wesołowską i prezentowanym podczas festiwalu Dni Wzajemnego Szacunku w Synagodze wrocławskiej w 2012r.

         Stan Michalak- bass instrument, electronics


He is an extraordinary bass player. Received a scholarship of Alban Berg Foundation in Vienna.
Associated for many years with the artistic scene of Berlin. Recorded with H.J.Roedelius
, a pioneer of contemporary electronic music. Collaborated for many years with the great American singer Eartha Kitt, and with artists representing a wide range of art, such as Herb Geller, Oliver Johnson, Billy Bang, Frank Lacy, Mike Russell, Reggie Moore, Siggy Davis, Sharifa, Yola Wesolowska, DJ Spooky, Spinache, Jocelyn B. Smith, „Detroit”Gary Wiggins.

He has recorded several albums, including Roedelius
',,Theater Works" with the participation of  Brian Eno, or ,,Tales from the Earth "- with Grammy Award nominated Omar Sosa, guitarist Jean Paul Bourelly (ex-Miles Davis Group) and African musicians incl. percussionist Aho Luc Nicaise and balafon virtuoso  Ali Keita.

Kontakt e-mail:
stan.mbass@gmail.com


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego